Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Arena Design 2010 - relacja

Agata Ziółkiewicz

W Poznaniu w dniach 27 - 30 maja 2010 odbyła się Arena Design - Europejski Design dla Biznesu.

To druga już edycja tej imprezy, która zadebiutowała równo rok temu i która zaczyna nabierać rozpędu i znaczenia, stając się jedną z ważniejszych imprez w kraju poświęconych designowi. Arena Design bowiem jest to wydarzenie dedykowane współczesnemu wzornictwu i architekturze, kładące nacisk na związki projektowania i biznesu. Ideą jest stworzenie platformy która będzie umożliwiała ścisłą współpracę projektantów, architektów i przedsiębiorców. Podobnie jak roku temu, przestrzeń podzielono na pięć różnych stref: Forum, Top Design, Kreatywni, Edukacja i Wiedza.

Strefa Forum to miejsce spotkań z zaproszonymi gośćmi, prezentacji oraz paneli dyskusyjnych. W tym roku imprezę uświetnił światowej sławy projektant Karim Rashid z wykładem "Design zmienia świat", a także jedna z najbardziej wpływowych kobiet w dziedzinie designu i mody, trend forecaster Li Edelkoort z niezwykle interesującą prelekcją "Jesteśmy rodziną: projektowanie i styl życia w przyszłości".Zarówno Karim Rashid jak i Li Edelkoort witani byli entuzastycznie, niczym prawdziwe gwiazdy, a ich wykłady przyciągnęły tłumy zainteresowanych słuchaczy.

Oprócz prelekcji gości specjalnych odbyły się dyskusje na temat designu, design managementu, a także współczesnego systemu edukacji w zakresie projektowania.
Wśród prelegentów warto wymienić takie nazwiska jak Dorota Koziara (projektant, architekt), Beata Bochińska (prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego), Christen Ericson (Szwedzka Fundacja Wzornictwa Przemysłowego), Darragh Murphy (Narodowe Centrum Wzornictwa i Badań Rozwojowych, Instytut Uniwersytetu Walijskiego), prof. Gerhard Heufler, prof. dr Rolf Sachsse.

W strefie Top Design prezentowane były przedmioty startujące w konkursie Top Design Award 2010. W kwietniu tego roku wyselekcjonowano 33 produkty, spośród których teraz wybrano sześć najlepszych. Według ocen jury to one najlepiej reprezentują normy współczesnego wzornictwa pod względem estetyki, funkcjonalności, innowacyjności i jakości wykonania.

Nagrodzone produkty to:

- fotel recepcyjny FAN 10H projektu Piotra Kuchcińskiego, producent:  PROFIm (w kategorii przestrzeń biurowa
- umywalka AXOR projektu Patricii Urquioli dla Hansgrohe (kategoria łazienka - wellness),
- lampa MARGOT projekt: Bram van Stockim dla BYMORRITZ (kategoria: oświetlenie),
- wydruk cyfrowy Giant Wood projekt: Schattdecor AG (kategoria: akcesoria meblowe i wyposażenie wnętrz),
- kolekcja mebli Pook Pook projektu Michała Biernackiego dla Vox Industrie (kategoria: przestrzeń domowa)oraz
- seks zabawka Delight Click 'N' Charge, projekt Heinrich Maria Brüggemann dla Fun Factory (kategoria przemysł i medycyna).

Laureaci otrzymali statuetkę oraz prestiżowy znak Top Design 2010. Nagrodę odbierali z rąk gościa specjalnego Arena Design projektanta Karima Rashida.

Kolejną ważną częścią tego wydarzenia była strefa Kreatywni. Tutaj można było przyjrzeć się zarówno propozycjom młodego pokolenia (m.in. DBWT, Maciej Chmara, Biuro Kreacja, Kofikolewktyw, M4M Studio Design, Simple, Sobiepanek Jakub, Aleksandra Tedorczyk), profesjonalistów czy instytucji związanych z designem (m.in. poznański SPOT, Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie, Instytut Wzornictwa Przemysłowego, Miasto Poznań).

W tej także sekcji zaproponowano szereg wystaw. Oko przyciągała minimalistycznie zaaranżowana w bieli i czerni elegancka wystawa zdjęć porcelany Rosenthal autorstwa Karla Lagerfelda, której towarzyszyła wystawa najnowszych wazonów Rosenthal z kolekcji Studio Line. Marka NOTI zaskoczyła nasyconymi, żywymi barwami w swojej nowej kolekcji w premierowej linii "Colors by Designers Guild". Wystawa prac polskich producentów i projektantów lamp diodowych VIVA i LED intrygowała niezwykłymi kształtami lamp.
Warto było się także przyjrzeć wystawie prac absolwentów wydziałów projektowania, którzy przedstawiali się w ramach "Najlepszych Projektów Dyplomowych 08/09".
Stowarzyszenie Grafiki Użytkowej (STGU) pokazało wystawę prezentującą różnorodność pomysłów i technik w zakresie komunikacji wizualnej. Wciąż aktualny jest temat ekologii i redesignu, czego dowodem były ekspozycje Proekodizajn i Redesign. W tę tematykę wpisała się też częściowo grupa młodych designerów PG13, która pod opieką Tomasza Rygalika przedstawiła eksperymentalny proces powstawania mebla. Natomiast MOOMOO ARCHITECTS pokazali autorską instalację na temat współczesnej architektury mieszkaniowej.

Propozycje edukacji w zakresie projektowania można było poznać w strefie Edukacja. Jak się okazuje szkół proponujących kształcenie przyszłych projektantów jest w Polsce wcale niemało. Nowością na Arena Design były targi Mood Form, które koncentrowały się wokół mebli, zarówno tych dla strefy domu czyli do kuchni, łazienki czy salonu, jak i dla strefy pracy. Arena Design to wydarzenie ważne nie tylko dla projektantów, producentów czy studentów wzornictwa. To także miejsce, które powinno stać się jeszcze bardziej interesujące dla konsumenta, bo jak powiedział Karim Rashid w swoim wystąpieniu, to nie tylko projektanci zmieniają świat, ale i konsumenci. Dlatego rzeczą ważną jest by design nie był pojęciem abstrakcyjnym i niezrozumiałym, a stał się czymś znajomym. I temu też służy Arena Design, a także wszystkie imprezy towarzyszące temu wydarzeniu w ramach akcji "miasto żyje designem".

    Więcej o:

Skomentuj:

Arena Design 2010 - relacja