Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Schody drewniane do Twojego domu - jak wybrać?

MK, redakcja, Monika Grabowska

Schody wykonane z drewna pięknie prezentują się zarówno we wnętrzach klasycznych, jak i tych o industrialnym charakterze. Idealnie pasują do cegły i metalu.

Drewniane schody kręte
Drewniane schody kręte
SHUTTERSTOCK.COM
Drewniane schody wspornikowe
Drewniane schody wspornikowe
SHUTTERSTOCK.COM

Schody z drewna można swobodnie dopasować do wnętrza i potrzeb. Zaletą schodów wykonanych z drewna jest ich urok i naturalność. W zależności od upodobań możemy postawić na klasyczne rozwiązania lub wykonać schody drewniane nowoczesne.

Schody z drewna wewnętrzne

Schody poza funkcją łączenia poszczególnych kondygnacji, mogą być dekoracyjnym elementem. Drewniane schody mogą nadać charakteru wnętrzu, dlatego coraz częściej decydujemy się na umiejscowienie ich w salonie, w widocznym miejscu, a nie w ukrytej klatce schodowej.

Drewniane schody do domu - jakie mają zalety? 

Schody wewnętrzne drewniane są lekkie, szybko się je montuje, są efektowne. Wadą jest często wysoka cena (ładne mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy) i czasem długi okres oczekiwania na realizację (u niektórych producentów, stolarzy nawet kilka miesięcy).
Ważne, żeby schody były dopasowane do reszty wnętrza. Drewniane schody powinny harmonizować z drewnem na podłodze, z meblami.
Schody o prostej formie eksponują piękno drewna, jego kolorystykę, rysunek drewna (usłojenie), strukturę.
O wyborze gatunku drewna, z jakiego będą wykonane schody drewniane, decyduje nie tylko wygląd, ale też właściwości poszczególnych gatunków: ich twardość, odporność na ścieranie, wilgoć, możliwość wyginania. Poza rodzimymi gatunkami wykorzystuje się również drewno egzotyczne. Ma wiele zalet, ale też wyższą cenę.
Betonowe schody mogą być obłożone drewnem. Drewno nadaje im domowego charakteru.

Jak wybrać odpowiednie schody drewniane?

Schody to jeden z najbardziej narażonych na uszkodzenia i skomplikowanych elementów architektury budynku. Muszą dopasować się do kształtu pomieszczenia, a także być wygodne i trwałe. Schody wykonane z drewna od wielu lat cieszą się dużą popularnością. Aby jak najdłużej zachowały swoje piękno, jakie gatunki drewna należy zastosować?
Ważne jest, aby wybrać odpowiedni gatunek drewna i dobrze go zabezpieczyć. Mamy tendencję do ignorowania gatunków drewna miękkiego. Jednak mogą one być przydatne w przypadku niektórych elementów konstrukcyjnych. Schody wykonane z drewna muszą być trwałe i twarde. Duże obciążenia, ścieranie, przypadkowy upadek dużego przedmiotu i wiele innych czynników może mieć wpływ na drewno przeznaczone na schody.

Jakie drewno wybrać na schody drewniane? 

Najlepszym wyborem dla projektantów schodów są gatunki rodzime. Najczęściej spotykanym drewnem jest dąb. Schody dębowe są droższe w wykonaniu ze względu na wyższy koszt tarcicy dębowej. Jednak niezwykła długowieczność tego drewna i wyjątkowe właściwości estetyczne sprawiają, że są one opłacalną inwestycją.

Wyjątkowe rozwiązanie stanowią schody jesionowe, które są bejcowane i wykańczane w dębie. Te dwa gatunki są bardzo podobne w budowie. Jesion jest prawie dwukrotnie droższy od dębu.
Schody z malowanymi na biało stopniami z naturalnego dębu są w ostatnich latach bardzo popularne, szczególnie na rynku skandynawskim.

Wang to belka, przez którą można włożyć lub zamontować stopnie. Tu idealnie sprawdza się drewno olchowe, które jest znacznie bardziej przystępne cenowo i dobrze się sprawdza.

Najpopularniejsze gatunki to Modrzew Syberyjski, Sapelli i Iroko, które są wykorzystywane przede wszystkim na schody zewnętrzne.

Dla orzecha amerykańskiego istnieją cztery poziomy jakości: bez sęków, sękaty i półsękaty. Jest to piękny gatunek, o niezwykłym usłojeniu, którego nie da się pomylić z żadnym innym. Dobrze komponuje się z meblami z orzecha włoskiego.

Niezależnie od rodzaju drewna, z którego wykonane są schody powinny one być odpowiednio zabezpieczone i regularnie pielęgnowane. Odpowiednio zakonserwowane drewno jest wytrzymałe – bez trudu wytrzyma kilkadziesiąt lat.

Rodzaje schodów drewnianych

Jeśli schody drewniane do Twojego domu mają służyć do wchodzenia na kolejną kondygnację, warto wybrać schody ze spocznikiem. Są one wygodne w codziennym użytkowaniu i bardzo praktyczne, pozwalają zaoszczędzić miejsce w domu. Innym rozwiązaniem są schody drewniane zabiegowe, czyli z prawo- lub lewostronnym zakrętem znajdującym się na początku drewnianej konstrukcji schodów. Schody z zabiegiem pozwalają na dopasowanie wejścia w ciasnych miejscach, na przykład tam, gdzie jest potrzebne wejście na antresolę czy poddasze. W wielu domach spotyka się też schody drewniane samonośne.

Schody drewniane – konstrukcja, schemat

Schody mogą być częścią projektu architektonicznego budynku lub stanowić samonośną konstrukcję, którą planuje się i wykonuje po wykończeniu pomieszczeń. Ze względu na kształt rozróżniamy:

  • schody wielobiegowe i łamane – mają spoczniki, a kształt stopni jest zawsze prostokątny,
  • schody zabiegowe – pozwalają na zmianę kierunku ruchu, nie mają spoczników,
  • schody wachlarzowe – mają kształt koła lub wielokąta, ich stopnie mają różną szerokość,
  • schody kręte – mają kształt koła, ich stopnie są zamocowane na słupie nośnym.

Stopnie nie mogą być ani za niskie, ani za wysokie. Aby były komfortowe, ich wysokość powinna wynosić około 16-18 cm. Wygodne stopnie powinny być głębokie na 25-32 cm. Najwygodniejsza szerokość w domach jednorodzinnych wynosi około 110 cm.

Liczba stopni schodów stałych łączących kondygnacje w domu jest dowolna, ale dla wygody nie powinna być zbyt duża.

Gdzie sprawdzą się schody drewniane proste?

Proste schody drewniane dobrze wyglądają w domku letniskowym, sprawdzają się także jako wejście na poddasze lub strych.

 

Schody drewniane na beton

Najpopularniejsze są schody betonowe, z drewnem na zewnątrz. Do ułożenia drewnianych stopni używa się betonu. To rozwiązanie ma jednak bardzo duże rozmiary. Niekiedy jest niemożliwe ze względu na zbyt małą nośność stropu. Nie wszystkie schody są całkowicie wykonane z drewna. Drewno można wykorzystać do obłożenia nim schodów żelbetowych. Drewniane deski można układać zarówno na stopniach, jak i podstopnicach. Do tego celu należy wykorzystać drewno klejone warstwowo, a grubość desek należy uwzględnić już na etapie projektowania schodów. 

Schody żelbetowe z okładziną drewnianą
Schody żelbetowe z okładziną drewnianą
SHUTTERSTOCK.COM

Schody drewniane samonośne

Niezwykle popularne są schody drewniane samonośne. Schody te mogą mieć w całości metalowe lub drewniane elementy konstrukcyjne.

Schody drewniane dywanowe

Schody dywanowe to wyjątkowa odmiana, która wygląda elegancko i lekko. Dzieje się tak dlatego, że nie ma widocznych elementów konstrukcyjnych. Schody spiralne mogą być wykonane bez pionów, aby uzyskać efekt lekkości. Nie są one tak wygodne w codziennym użytkowaniu. Nie są polecane dla dzieci i osób starszych. Ważne jest przemyślane umieszczenie poręczy. Poręcz nie jest dla każdego, ale dobrze spełnia swoją funkcję i znacznie zwiększa bezpieczeństwo. Balustrada schodów dywanowych jest integralną częścią ich konstrukcji. Jest ona odpowiedzialna za przenoszenie obciążeń. Podest to podest łączący stopnie schodów, który może być dobudowany do schodów. 

Jako konserwować schody drewniane? 

Jak wygląda sprawa schodów wykonanych z drewna? Można wybierać między olejem a klasycznym lakierem. Powierzchnie olejowane są bardziej śliskie i mniej narażone na zarysowania. Można wykonać punktowe renowacje, aby uzupełnić olej. Lakier jest łatwiejszy w czyszczeniu i odporny na zabrudzenia. Jednak ziarna piasku mogą spowodować trwałe uszkodzenie podeszwy buta. Choć schodów bejcowanych nie da się odnowić w jednym kroku, będą one wymagały rzadszej konserwacji. Bez względu na wykończenie, schody mogą być trudno dostępne. Ważne jest, aby utrzymywać schody w czystości i porządku. Drewniane schody, które są dobrze utrzymane, przyniosą Ci radość z każdym krokiem.
Drewniane schody mogą być świetną inwestycją, która będzie trwała przez wiele lat. Takie schody wykonane są z najlepszych gatunków drewna i można je dobrze konserwować. Będą się świetnie prezentować w każdym wnętrzu.

Jak zrobić schody drewniane?

Jeśli masz zacięcie majsterkowicza, możesz samodzielnie wykonać schody drewniane do samodzielnego montażu. Pomocne tu będą zestawy do własnoręcznego montażu. Taki montaż nie wymaga wiedzy z zakresu budowy schodów, lecz jedynie posiadania podstawowych narzędzi. Same prace są stosunkowo proste i nie pochłaniają wiele czasu. Należy jednak pamiętać, by przed zakupem zestawu schodów zadbać o dokładne obliczenia – trzeba wiedzieć, ile stopni potrzeba i jak duża ma być konstrukcja. Ważne jest też to, czy schody będą proste czy może prawo- lub lewoskrętne. Trzeba również dopasować długość balustrady do wysokości i stopnia nachylenia schodów.

Wykańczanie schodów drewnianych
Wykańczanie schodów drewnianych
SHUTTERSTOCK.COM
    Więcej o:

Skomentuj:

Schody drewniane do Twojego domu - jak wybrać?