Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Bezpieczny pokój dla dziecka

Marta Lubaszewska

Pokój dziecka powinien być nie tylko ładny i funkcjonalny ale przede wszystkim bezpieczny.

Urządzając pokój dla naszych pociech należy pomyśleć o tym aby zminimalizować wszystkie możliwe zagrożenia czyhające na dziecko. Maluchy są zazwyczaj bardzo ruchliwe, maja pełno nieoczekiwanych pomysłów i małą świadomość zagrożeń, które mogą  napotkać. Dlatego tak ważne jest aby pokój dziecka był miejscem komfortowym i bezpiecznym.

Po pierwsze...

Wyposażenie pokoju dziecięcego powinno być dostosowane do wieku i możliwości dziecka. Pamiętajmy aby zabezpieczyć wszystkie ostre kanty, tak aby maluch w razie uderzenia nie był narażony na uraz. Najlepiej wybrać meble o zaokrąglonych brzegach. Jeśli jednak posiadamy meble z ostrymi kantami należy zastosować silikonowe nakładki. Meble powinny być zrobione z nietoksycznych materiałów, najlepiej atestowane. Odpowiednio dobrane do wzrostu dziecka pozwolą uniknąć sytuacji kiedy maluch będzie się wspinał chcąc sięgnąć coś z miejsc niedostępnych dla niego. Z tego samego powodu nie powinniśmy wieszać półek zbyt wysoko oraz w bezpośrednim sąsiedztwie łóżka. Zawsze istnieje ryzyko oberwania się źle przymocowanej półki, lepiej aby w takim przypadku nie wisiała ona nad śpiącym dzieckiem.

Warto zwrócić uwagę na przeszklone drzwi, które mogą stanowić realne niebezpieczeństwo dla dziecka. Jeśli decydujemy się na takie, dobrze aby użyte szkło było wytrzymałe na uderzenia lub zabezpieczone specjalna folią.  W przypadku zwykłej szyby podczas rozbicia tworzą się ostre odłamy, które mogą być bardzo groźne dla każdego z domowników. Jeśli w pokoju dziecięcym znajduje się dywan należy pamiętać aby był zabezpieczony podkładem antypoślizgowym. Dywany dziecięce zazwyczaj są fabrycznie wykończone gumowanym spodem. Dzięki temu nie ślizgają się i chronią dziecko przed upadkiem. Możemy również kupić same maty, które wykorzystamy w przypadku kiedy posiadamy dywan bez zabezpieczonego spodu.

Po drugie...

Poważnym zagrożeniem dla dziecka może być prąd elektryczny. Aby tego uniknąć kontakty elektryczne powinny być wyposażone w plastikowe zaślepki. W miarę możliwości powinniśmy również w pokoju dziecięcym instalować źródła światła w zamkniętej oprawie, niskonapięciowe (12V). Wszystkie wolnostojące lampki dobrze aby były solidnie przymocowane, co uniemożliwi ich łatwe przewrócenie.

Pamiętajmy również o zabezpieczeniu okien, tak aby dziecko nie mogło ich samodzielnie otworzyć. Na rynku dostępne są specjalne ograniczniki, które pozwalają  otworzyć skrzydło okna w bardzo niewielkim stopniu. Dobrze sprawdzają się również okna otwierane kluczem. W tym wypadku to rodzic decyduje, kiedy okno ma być otwarte. Pewną nowością jest  system zabezpieczający, który blokuje skrzydło okna w pozycji uchyłu po przekręceniu klamki o 90° (poziomo). Klamka z wkładką cylindryczną nie pozwala na przejście skrzydła z pozycji uchylenia do otwarcia. Dopiero przekręcenie klucza zwalnia blokadę i umożliwia ustawienie klamki w położeniu pionowym (do góry) oraz otwarcie okna. Każdy może bez klucza uchylić okno ale nie może go otworzyć. Rozwiązanie to gwarantuje dzieciom bezpieczeństwo.

Po trzecie...

Jeśli chcemy aby w pokoju dziecka znajdowały się rośliny doniczkowe pamiętajmy, że są wśród nich gatunki trujące. Są to min:  diffenbachia, poinsencja, filodendron, fikus, asparagus, begonia, oleander, azalia, bluszcz angielski, hiacynty, irysy, rododendron.  Dzieci w swej ciekawości mogą zerwać, a nawet zjeść liście rośliny. Zdecydowanie bezpieczniej będzie gdy wszystkie kwiaty doniczkowe będą znajdowały się poza zasięgiem dziecka.

W żadnym pokoju dziecięcym nie może zabraknąć zabawek. W miarę możliwości kupujmy zabawki dobrych firm, takie które posiadają odpowiednie atesty. Uważnie czytajmy wszystkie oznaczenia. Inne są zabawki przeznaczone dla dzieci poniżej 3 lat, a inne dla starszych. Jeśli zabawka jest uszkodzona, złamana i nie spełnia odpowiednio swojej funkcji, pozbądźmy się jej aby nie stanowiła zagrożenia dla bawiącego się nim malucha.

Pamiętajmy, że nic nie zastąpi czujnego oka opiekuna. Tworząc bezpieczną przestrzeń dla dziecka możemy jednak uniknąć wielu nieprzewidzianych wypadków.

Zobacz także:

Pokój dla dziecka - praktyczne rozwiązania

Idealne miejsce do zabawy

    Więcej o:

Skomentuj:

Bezpieczny pokój dla dziecka