Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Klamka do drzwi: funkcja i design. Jaka klamka do drzwi będzie odpowiednia?

Redakcja/Tekst: Anna Król

Klamka do drzwi jest niezbędna do ich otwierania i zamykania, ale nie tylko - nie mniej ważne są zamki i zawiasy. Te niewielkie akcesoria mają duży wpływ na wygląd drzwi wewnętrznych. Mogą dodać klasy niezbyt ciekawym modelom, ale też zepsuć efekt nawet najbardziej designerskich skrzydeł. Projektanci wnętrz traktują klamki do drzwi niczym biżuterię – szlachetną, wykonaną z wysokogatunkowych materiałów, estetyczną, wygodną w obsłudze, a przede wszystkim harmonizującą ze stylem pomieszczeń. A co zrobić, kiedy klamka do drzwi przestanie prawidłowo działać i zajdzie potrzeba jej wymiany?

Klamka do drzwi
Klamka do drzwi
Voster

W komplecie z drzwiami zwykle dostępne są standardowe modele klamek, zamków. Są one najprostsze i nie zawsze efektowne. Za inne ich wersje trzeba dopłacić, ale ma to tę zaletę, że możemy dowolnie dobrać klamkę do stylu drzwi, aranżacji wnętrza oraz naszego gustu. Wybór akcesoriów jest duży zarówno pod względem materiałów, z których się je wykonuje, jak i kształtów.

Klamka do drzwi: naciskanie, przesuwanie

Klamka to najbardziej wyrazisty i ozdobny element całych drzwi. Większość z nich wykonuje się ze stali nierdzewnej, mosiądzu lub znalu (ZnAl – stop cynku z aluminium lub z aluminium i miedzią), a ich powierzchnię najczęściej pokrywa niklem, chromem lub lakierem. Są jednak modele ze szkła lub kryształu. Coraz częściej też jedna klamka do drzwi może stanowić połączenie różnych materiałów, na przykład rozeta lub szyld są stalowe, a uchwyt – drewniany, porcelanowy lub z żywicy, ze wstawkami z kryształków Swarovskiego lub szkła Murano. Do wyboru są także różne sposoby wykończenia – błyszczące, szczotkowane lub satynowane. Najwięcej zwolenników mają klamki do drzwi uniwersalne o prostym kształcie: wydłużonego prostokąta, łuku, kuli i elipsy. Nieco rzadziej wybierane są formy ornamentowe i awangardowe z uchwytami w kształcie kropli, delikatnej ramki czy drabinki. Przy doborze nadrzędną zasadą jest to, że im bardziej masywne i duże drzwi, tym klamka do drzwi powinna być większa. Mosiężne świetnie pasują do drzwi stylizowanych czy też klasycznych aranżacji. Delikatne, ażurowe klamki nie będą wyglądały dobrze w zestawieniu z ciężkimi, bogato zdobionymi skrzydłami.

Zobacz także: Klamki do drzwi - klasyczne, nowoczesne, designerskie >>

Dobrze dobrana klamka do drzwi - element wystroju

Uważnie trzeba dobierać kolor klamki do drzwi. Warto posługiwać się próbnikiem oklein skrzydeł drzwiowych. Zwróć też uwagę na to, jakie zawiasy i okucia znajdują się na drzwiach, bo klamka do drzwi też musi do nich pasować. W skrzydłach drzwi przesuwnych nie montuje się tradycyjnych klamek z długą rączką. W tego typu systemach długa klamka może uderzać o postawione za skrzydłem meble, a w przypadku drzwi chowanych nie zmieści się w kasecie. Aby uniknąć tego typu problemów, najczęściej stosuje się dyskretne uchwyty wpuszczane. Taki element tworzy jedną linię z frontem skrzydła, a wygodne otwieranie zapewnia wyprofilowane zagłębienie. Zamiast uchwytów można zdecydować się na pochwyty nazywane też klamkami do drzwi. Uchwyty i pochwyty, podobnie jak klamki do drzwi, mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć najróżniejsze kształty. Dla łatwego utrzymania w czystości uchwytów warto wybrać modele z dodatkową klapką maskującą, która zabezpieczy zagłębienie przed kurzem.

Zobacz także: Klamki do różnych drzwi >>

Klamka do drzwi: bez trzaskania

W drzwiach wewnętrznych stosuje się zamki. Jeszcze do niedawna wybór ograniczał się do zamka z tradycyjną zapadką. Od niedawna coraz popularniejsze stają się zamki magnetyczne. Zastosowanie ich w drzwiach poprawia estetykę skrzydeł – kiedy drzwi są otwarte, nie widać tradycyjnych elementów zamka, takich jak język i rygiel. Taki zamek jest idealnie skrojony do drzwi bezprzylgowych. Jak taki zamek działa? Nie trzeba naciskać klamki do drzwi, aby otworzyć lub zamknąć drzwi. Wystarczy je pchnąć lub lekko pociągnąć. W momencie zamknięcia drzwi mocne magnesy wciągają automatycznie zapadkę do blachy zaczepowej, skutecznie ją tam utrzymując. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć uderzania zapadki o ramę, co oprócz idealnego wyglądu zapewnia również, że skrzydło zamyka się bezszelestnie. Nawet używając dużej siły, nie ma ryzyka trzaśnięcia.

Zobacz także: Ekskluzywne klamki do drzwi. Warto zobaczyć >>

Nie tylko klamka do drzwi: solidne zawieszenie

Wielu z nas nie zwraca uwagi na zawiasy drzwiowe. Jednak przy wyborze nowych drzwi wewnętrznych jest to jedno z najważniejszych pytań. W klasycznych drzwiach przylgowych stosuje się tradycyjne rozwiązanie – zawiasy wierzchnie, które mogą być regulowane w trzech płaszczyznach. Z kolei zawiasy kryte – nieco droższe rozwiązanie – montuje się w drzwiach bezprzylgowych (nie mają one przylgi, felca). Tego typu zawiasy są ukryte w opasce maskującej, która licuje ze skrzydłem drzwiowym. Uzyskujemy dzięki temu efekt jednej, zlicowanej płaszczyzny, a dodatkowo możliwość otwarcia skrzydła do kąta do 180º i możliwość regulacji w trzech płaszczyznach.

Zobacz także: O rany, jak te drzwi się otwiera?!? >>

Klamka do drzwi: co jeszcze warto wiedzieć na temat tego produktu?

Drobne naprawy: wymiana klamki do drzwi >>

Zrób to sam: wymiana klamki >>

Wymieniamy klamkę >>

Zaproś styl do swojego wnętrza – nowe modele drzwi marki ENTRA >>

    Więcej o:

Skomentuj:

Klamka do drzwi: funkcja i design. Jaka klamka do drzwi będzie odpowiednia?