Mała kuchnia - duży problem

Urszula Tomaszewska
11.06.2012
A A A
Mała kuchnia z maksymalnie wykorzystaną przestrzenią

Mała kuchnia z maksymalnie wykorzystaną przestrzenią (fot. mat prasowe IKEA)

 • Najważniejsza jest ergonomia.
 • Dobry układ w kuchni
 • Kilka dobrych rad...
 • Kilka dobrych rad...
Zbyt mała kuchnia to problem dotyczący większości z nas. Niewielka kuchnia nie jest jednak skazana na porażkę. Wystarczy ją prawidłowo zaprojektować, by odwdzięczała się wygodą użytkowania przez wiele lat. Małą kuchnię można urządzić ergonomicznie i efektownie. Projektując aranżację takiej kuchni musimy wiedzieć o kilku zasadach, które pozwolą uniknąć poważnych błędów.
Zobacz zdjęcia (5)

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (16)
Zaloguj się
 • petramark

  Oceniono 40 razy 34

  Autor podaje nieprawdziwe zalecenia ergonomiczne, w/g starych, nieaktualnych od dziesięcioleci zasad. I tak: [za E. Grandjean "Ergonomia mieszkania"] ZALECANA wysokość blatów roboczych (zależy dla jakich prac i zależnie od płci - ja uśredniam) jest następująca: [para: wzrost człowieka/wysokość] 170/92; 180/97; 185/100; lub: [para: wysokość łokci od podłogi/wysokość] 105/93; 110/95; 115/99. Jeśli budujemy blaty o dwóch poziomach, to ten dla ciężkich prac (bicie piany, wałkowanie ciasta) powinien być o 8 cm niższy niż podane wyżej {często nie warto robić tego blatu planując ciężkie prace na stole do jedzenia - ma wysokość ok. 78 - ale ten musi być wtedy solidny!}, a dla krojenia 5 cm wyższy. Zmywanie naczyń i prasowanie(!) są w średniej. Jeśli kuchnia jest tylko dla kobiety, to wymiary j.w. należy ZWIĘKSZYĆ o 3 cm dla niższych kobiet, dla wysokich bez zmian. Zapiszcie sobie te dane, bo przemysł meblarski robi wam garby, i niszczy kręgosłupy, a zbyt niskie szafki męczą was niepotrzebnie. Klientka 180 cm z chorym kręgosłupem jak stanęła przy zlewozmywaku w kuchni mojego projektu, to stwierdziła, że wyrzuciła pieniądze na swoją standardową kuchnię z blatem 85 cm i że padła ofiarą oszustwa, bo nikt jej nie powiedział, że to ważne i nietrudne do zrobienia. I przerabiała nową(!) kuchnię w/g moich zaleceń.

 • pannamarianna777

  Oceniono 38 razy 28

  Jeśli kuchnia jest mała i stoi w niej jedna osoba, to nie ma znaczenia jak są ułożone szafki. Stoi się na środku i sięga po to, co jest potrzebne. Wszystko blisko.

 • momy

  Oceniono 24 razy 8

  Myślenie jak na szkoleniach bhp w PRL. A ja zaplanowałam wszystko dokładnie odwrotnie, po to, by tych kroków było właśnie więcej. Dla fizkultury. Innym też to polecam. Nie popadajmy w przesadę. 20 m od zlewu do lodówki nikt nie ma, żeby miał się zmęczyć. Poza tym nikt nie spędza pół dnia na gotowanie.

 • jannowicki2505

  Oceniono 7 razy 7

  A mnie bardzo podoba się pierwsze zdjęcie. Idealne dla młodych ludzi- z klasą i nowocześnie. Poza tym, to żadne odkrycie, że zlew, lodówka i kuchenka nie powinny być w 3 różnych kątach. A jeśli mowa o małych kuchniach, to nie ma zbytnio wyboru- wszystko i tak znajdzie się obok siebie...

 • bomam

  Oceniono 14 razy 4

  Mała kuchnia to naprawdę wielki problem dla poznańskich projektantów z IKEA. Wg. nich nic się nie da zrobić, a tak najlepiej to zrobić meble na wymiar bo tych z Ikea to nie wolno przerabiać i dopasować, bo one muszą stac w całosci.

 • Gość: mona

  Oceniono 3 razy 3

  Dlaczego lodówka nie może stać obok zlewozmywaka? u mnie tak właśnie stoi i jakoś nic się nie dzieje?

 • memphis90

  Oceniono 3 razy 3

  "Zamontowanie kuchenki w rogu lub w przejściu utrudnia korzystanie z niej, a wystająca rączka patelni mogą być przyczyną poparzeń."
  Jak się to ma do układu G, gdzie strefa gotowania umieszczona jest w dwóch narożnikach koło drzwi?

  " Należy je umieścić w kolejności, zgodnie z ruchem wskazówek zegara (dla osoby leworęcznej odwrotnie)."
  Czyżby zamieszczone zdjęcia prezentowały wyłącznie kuchnie dla leworęcznych?

 • Gość: zalka

  Oceniono 2 razy 2

  małe kuchnie??? chyba autor nie wie co to Znaczy. wciąż widzę projkety małych mieszkan, ale wcale tak nie wyglądaja. jeśli pokój w kawalerce podzielony jest na co najmniej dwie strefy to ciekawe co zrobi projektant kied w rzeczywistości to moje całe mieszkanie jest wielkości tej "kawalerki". przekłamanie

 • tetro3

  Oceniono 12 razy -4

  Pralka w kuchni? Brudne szmaty wśród kotletów. Genialne!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX