Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Na ratunek mozaikom

red.

Akcja "Ratujemy Mozaiki" to wspólny projekt Ceramiki Paradyż i Fundacji Architektury

Mozaika jest jedną z form dekoracji plastycznych w architekturze. W powojennej Polsce mozaiki przeżywały prawdziwy renesans. Zdobiły ściany dworców, kawiarni, sklepów, urzędów a nawet zwykłych budynków mieszkalnych. Kolorowe mozaiki o niepowtarzalnym charakterze i abstrakcyjnych formach dziś odchodzą w zapomnienie. Bardzo często skuwa się je lub ukrywa pod warstwą betonu i styropianu podczas różnych prac modernizacyjnych. Akcja "Ratujemy Mozaiki" ma na celu przywrócenie blasku i ochronę tych oryginalnych dekoracji plastycznych, aby mogły cieszyć się nimi kolejne pokolenia Polaków.  To wspólny projekt Ceramiki Paradyż i Fundacji Architektury.

Ceramika Paradyż podjęła decyzję o zainicjowanie akcji, podczas rozmów ze światowej sławy projektantem Januszem Kaniewskim. Fundacja Architektury natomiast, zapoczątkowała działania na rzecz ochrony niszczejących dzieł sztuki niecały rok temu podczas majowych spotkań w Zachęcie "Architektura w akcji". Kontynuuje prace angażując się w nowe projekty. Działania związane z ratowaniem tych małych dzieł sztuki, rozpoczęły się od wernisażu fotografii Michała Radwańskiego. Na dwudziestu zdjęciach pokazał on w sposób szczególny i osobisty wybrane warszawskie mozaiki. Można na nich  zobaczyć np. kompozycję z fragmentów ceramiki we wnętrzu dawnego sklepu myśliwskiego przy ulicy Kruczej lub mozaikę ze szklanych odpadów i kamienia z fasady klubokawiarni Syreni Śpiew na Powiślu.

Jedną z fotografii zaprezentowano bardzo nietypowo. Nadrukowano ją na ceramiczne płytki, w jednym z zakładów Ceramiki Paradyż, tworząc obraz o rozmiarach ponad 5 metrów kwadratowych. Michałowi Radwańskiemu asystował Jakub Laskowski - młody artysta i kurator. Kuratorem wystawy został Janusz Kaniewski - warszawiak od urodzenia, znany polski projektant. Współpracuje on z samorządami miast, dbając o to, aby miasta wyglądały lepiej i były bardziej przyjazne dla mieszkańców i turystów.

Fotografie można oglądać na stronie www. ratujemymozaiki.pl. Tam też organizatorzy informować będą, o wszystkich działaniach związanych z akcją.

    Więcej o:

Skomentuj:

Na ratunek mozaikom