Sposoby szycia i upinania zasłon

Marta Lubaszewska
24.03.2010 14:31
Jednym z najpopularniejszych i najbardziej powszechnych sposobów dekorowania okien jest zawieszanie zasłon i firan.

 

Gdy cofniemy się w pamięci do lat dzieciństwa, trudno przypomnieć sobie chociaż jedno okno, które nie zdobiłaby firanka. Erę siatkowych firan i gładkich lnianych zasłon mamy już za sobą, ale nie oznacza to jednak, że temat dekoracji okiennych został wyczerpanych. Co jakiś czas pojawiają się nowe produkty, akcesoria, rozwiązania dostosowane do aktualnych potrzeb klientów oraz obecnych trendów wnętrzarskich. W morzu przeróżnych dekoracji okiennych łatwo się jednak pogubić.

 

Jak tkanina?

 

Rodzaj materiału na zasłony zależy min. od funkcji, jaką maja one pełnić. Jeśli zasłona będzie  elementem czysto dekoracyjnym, możemy wtedy użyć lżejszych tkanin, bardziej przezroczystych, zwiewnych i delikatnych. Jeśli zadaniem będzie ochrona przed promieniami słonecznymi, światłem zewnętrznym, ruchliwą ulicą i ciekawskimi sąsiadami należy wybrać tkaniny grubsze, o gęstym splocie, podwójnie tkane. Dobrze sprawdzają się tutaj tkaniny żakardowe, grubsze tafty, czy tez tkaniny wzmocnione podszewką.

Nie zapominajmy o stylu, w jakim zostało urządzone wnętrze. Prosta zasłona panelowa nie będzie wyglądała efektownie w pomieszczeniu z secesyjnymi meblami, zarezerwujmy ją do nowoczesnych wnętrz. Przy doborze koloru i rodzaju tkaniny pamiętajmy również o karniszu, na którym zasłona ma zawisnąć. Nie bez znaczenia jest także wielkość pomieszczenia. W dużym pokoju możemy zawiesić zasłonę z kontrastowym wzorem lub z efektownym drapowaniem, w małych pomieszczeniach najkorzystniej wyglądają zasłony gładkie lub o drobnych wzorach- takie tkaniny optycznie powiększają przestrzeń.

 

Jak uszyć?

 

Do wnętrz nowoczesnych najlepiej pasują zasłony na szelkach, lub na kołach. Do zwykłej zasłony wszywane są szelki (standardowo, co 15- 20 cm, o szerokości 4-5 cm i wysokości 10- 15cm) lub nabijane są koła (również, co 15- 20 cm, rozmiar koła zależy od średnicy rurki karnisza). Szelki mogą być wykonane z tego samej tkaniny, co zasłona lub z tkaniny o innym, pasującym lub kontrastującym kolorze. Tradycyjnym sposobem zakończenia zasłony jest wszycie taśmy marszczącej. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele taśm o różnych szerokościach i z różnymi sposobami marszczenia, dzięki którym można uzyskać ciekawe efekty. Oszczędzamy wtedy czas przy upinaniu zasłon. Taśmę marszczącą wszywa się w górną część materiału i dzięki usztywnieniu taśmy zasłony idealnie się układają. Zasłony obficie marszczone pasują do wnętrz urządzonych m.in. w stylu klasycznym, rustykalnym, kolonialnym bądź stylizowanych na zabytkowy. Podobny wystrój okien możemy uzyskać szyjąc zasłonę na tzw. tunelu lub kanale. Wykonujemy u góry zasłony tunel na drążek karnisza o szerokości większej o 1-2 cm od średnicy drążka. Ciekawym zabiegiem, dodającym elegancji wnętrzu jest zawieszenie zasłon na tunelu z dekoracyjną grzywką/ falbanką, ponad karniszem. Niezwykłym strojem dla okna może być zasłona na troczkach, bardzo podobna do zasłony na szelkach, lecz nadająca już inny, bardziej subtelny charakter wnętrzu.

 

 

 

Zasłony - sposoby szycia i upinania

fot. Corbis

 

 

 

Jak upiąć?

 

 

Sposobów na upinanie zasłon jest wiele, zaczynając od standardowych wiązań zasłon po obu stronach okna, poprzez odwiniecie na zewnątrz dolnych rogów, a kończąc na wywiązywaniu węzłów lub spinaniu klamrami. Warto pamiętać o fantazyjnych lambrekinach, taśmach maskujących oraz o dekoracyjnych dodatkach takich, jak spinki, klamry, chwosty, szerokie bransolety, guziki i wiele innych. Zmiana aranżacji okna nie oznacza całkowitej wymiany firan czy zasłon. Często wystarcza kilka prostych i mniej kosztownych zabiegów np. naszycie aplikacji, koralików, lub spięcie dotychczasowo wiszącej luźno zasłony pierścieniem. Ze starych zasłon możemy stworzyć niezwykłą i oryginalną kompozycję do pokoju dziecięcego, wystarczy doczepić kilka kolorowych guzików, koralików, wszyć kilka kieszeni. Wyzwaniem mogą być okna niestandardowe- narożne, wykuszowe, sięgające sufitu, o nietypowych kształtach. Dekoracja tego typu okien jest ciekawym zadaniem, tutaj pomoże nam nasza wyobraźnia. Pamiętajmy jednak, że często mniej znaczy więcej, jeśli okna są bogato zdobione, mają piękne wykończenie czy też ich kształt jest oryginalny nie musimy ich zasłaniać, wręcz przeciwnie, należy wyeksponować to, co w nich ciekawe. W takich przypadkach lekki woal, przejrzysta draperia będzie dobrze podkreślała i uwidaczniała zalety takiego okna.

Upinanie zasłon powinno być dla nas dobrą zabawą. Nie bójmy się eksperymentować.  A może zawiązać węzeł (bardziej skomplikowany lub mniej) na zasłonce zamiast związywać ją sznurem? Na pewno warto spróbować. A może wprowadźmy trochę asymetrii do wnętrza? Przecież zasłony nie muszą wisieć równo po obu stronach okna. Nasze wariacje okienne nie muszą ograniczać się jedynie do upięć, pamiętajmy o tkaninach, kontrastach, ale również o funkcjonalności. Przy grubych i ciężkich tkaninach zwróćmy uwagę na sposób mocowania, musi on wytrzymać ich ciężkość. Zaprzyjaźnić się tutaj można z metalowymi uchwytami, magnetycznymi klipsami oraz podwiązkami. Klamry, spinki i pierścienie udekorują nam zasłony z lżejszych tkanin.

Wystrój okna ma ogromny wpływ na wygląd całego pomieszczenia. Jego dekorowanie może być wyzwaniem, zabawą lub ciekawym doświadczeniem. Nowoczesne, minimalistyczne wnętrze może zamienić się w wnętrze w stylu elektrycznym dzięki niepozornej wydawałoby się zasłonie.

 

Paulina Truchel

 

 

 

 

 

Zobacz także:

Stylowe okna

Ubieramy okno

Usiądź wygodnie przy oknie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Skomentuj:
Zaloguj się

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX