Płyty gipsowo-kartonowe

Monika Grabowska
13.01.2009 15:13

fot. rigips.pl

Płyty gipsowo-kartonowe dają bardzo duże możliwości projektowe. Mogą być stosowane w każdym pomieszczeniu. Zarówno w salonie jak i w łazience. Dzięki nim możemy wygładzić nierówne ściany, ale też zbudować półki, ścianki działowe czy sufit podwieszany.

Płyty gipsowo-kartonowe to płyty gipsu oklejone z dwóch stron kartonem. Najczęściej kupujemy płyty o szerokości 120 cm i długości 200-300 cm. Bardzo łatwo się je przycina. Mają grubość od 9 mm do 25mm. Płyty mocuje się za pomocą kleju albo na konstrukcji nośnej z łat drewnianych lub metalowych kształtowników. Łączenia płyt po zamontowaniu maskuje się taśmą z włókna szklanego lub papieru i gipsową masą szpachlową.

Aby uzyskać odpowiednią izolację akustyczną pomiędzy płytami stosujemy wełnę mineralną, lub większą ilość płyt.

 

Łazienka.

W łazienkach można stosować specjalne płyty gipsowo-kartonowe. Wykonuje się z nich ścianki, murki, półki, obudowuje wanny. Z płyt obłożonych płytkami stosunkowo tanio stworzymy kabinę prysznicową. Ciekawie wygląda kabina w formie ślimaka.

Wodoodporne płyty do łazienki mają zielony kolor.

 

Kuchnia.

W kuchni zamiast tradycyjnych mebli możemy wybudować konstrukcje i półki z płyty gipsowo-kartonowej a na półkach postawić kosze.

W przypadku zawieszania szafek kuchennych na ścianie z płyty gipsowo-kartonowej należy wzmocnić konstrukcję.

 

Wnęki.

Chcesz wyeksponować ładne przedmioty? Pomogą Ci wnęki stworzone z płyt gipsowo-kartonowych. Można je od góry podświetlić halogenami.

 

 

Co na płytę?

Płytę zazwyczaj malujemy farbą lub tapetujemy. W łazience pokrywamy ją płytkami. Możemy też obłożyć drewnem,  fornirem lub tworzywem sztucznym.

 

 

Zalety stosowania płyt gipsowo-kartonowych:

- Stawianie ścianek działowych jest szybkie.

- Płyty są lekkie- konstrukcje nie obciążają zbytnio stropu.

- Mała grubość zabudowy.

- Możliwość prowadzenia przewodów w ściance g-k.

- Powierzchnia płyty jest idealnie gładka.

- Dowolna grubość ścianki.

- Możliwość tworzenia łuków.

 

Wady płyt gipsowo-kartonowych:

- Jeżeli będziemy przycinać płyty w domu, wadą jest uciążliwy pył.

- Należy wcześniej przewidzieć czy powiesimy na ścianie obrazki, ponieważ możemy to zrobić tylko na konstrukcji (drewnianej lub metalowej).

- Na ściankach z płyt czasem pojawiają się pęknięcia w miejscach styku z sufitem, innymi ścianami, wokół otworu drzwiowego.

 

Monika Grabowska

 

Zobacz również:

Okno nad zlewem kuchennym

Niebieski i biel. Świeżość we wnętrzu

Nowoczesne drewniane schody

 

ZOBACZ TEŻ WIDEO

Komentarze (4)
Zaloguj się
 • Gość: Gość

  Oceniono 1 raz 1

  > Należy wcześniej przewidzieć czy powiesimy na ścianie obrazki, ponieważ możemy to zrobić tylko na konstrukcji (drewnianej lub metalowej).

  Jasne. A jak obrazek jest ciężki, to dodatkowo włożyć pręty zbrojeniowe fi 20 i zalać betonem.
  Nic tylko pogratulować. Wiedza zapewne zdobyta wyłącznie dzięki oglądaniu "Dekoratorni".

 • Gość: Gość

  0

  a ja mam ściany równane w kuchni płytami kartonowo-gipsowymi i na nich powieszone są szafki i położona glazura. Jak na razie (od remontu minęło 5 lat) nic jeszcze nie odpadło i się nie rusza, więc nie wiem od czego to zależy.

 • Gość: Gość

  0

  Po co chcesz pukać w ściany?;) Dla echa?

 • Gość: Gość

  0

  Karton-gips jest dobry do boksów na wystawach a nie do mieszkań, gdzie trzeba powiesić coś na ścianie, zamontować drzwi do szafki itp. Ulubiony materiał partaczy. Dodatkowo efekt pustego echa przy puknięciu w ścianę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX