Łazienka w stylu skandynawskim

ml
14.12.2011 13:16
Łazienka 4,3m2 z prysznicem w stylu skandynawskim

Łazienka 4,3m2 z prysznicem w stylu skandynawskim (projekt: RYDZYŃSKA DESIGN)

Na pytanie czytelnika odpowiada architekt Katarzyna Rydzyńska z biura projektowego RYDZYŃSKA DESIGN.

 

Pytanie:

 

Proszę o pomoc w urządzeniu niewielkiej łazienki 4,3 m2, stan surowy. Ponieważ łazienka jest niewielka, chciałbym zrezygnować z wanny na rzecz prysznica. Wolałbym też uniknąć klasycznego rozwiązania - półokrągłej kabiny. Czy udałoby się zaaranżować prostokątną kabinę prysznicową, zbudowaną ze szklanych ścianek?
Zależy mi na wydzieleniu miejsca na pralkę, wygospodarowaniu pojemnych szafek na: chemię, ręczniki, kosza na bieliznę a także miejsca na osobną szafkę, w której będzie miejsce na drobne kosmetyki.  Lubię neutralne kolory, biały ,szary, brąz, prosty skandynawski styl.

 

Dziękuje i pozdrawiam,

Kuba

 

 

 

Odpowiedź:

W opisanej łazience można wygospodarować spory brodzik, który zajmuje tyle miejsca ile zajmowałaby wanna. Dostęp do niego został wydzielony poprzez szklane, przesuwne drzwi prysznicowe, które nie stwarzają bariery optycznej i łazienka nadal wizualnie zachowuje swoje gabaryty.

 

Nietypowe zamknięcie zabudowy na pralkę oraz półki miało za zadanie zmiękczenie powstałej bryły. Gdyby zostały zastosowane tradycyjne drzwiczki - powstała szafka stałaby się masywna i toporna. Sugerowana pralka ma rozmiar 45x60, niestety na większą przy takim układzie nie można sobie pozwolić. Prysznic i komfort jego użytkowania wydał nam się ważniejszy od pojemności zastosowanej pralki.

 

 

Sugerując się wytycznymi właściciela mieszkania styl łazienki jest minimalistyczny ale ciepły - skandynawski. Dwa rodzaje drewna to nietypowe połączenie ale daje ciekawe efekty. Drewno bielone za umywalką i grzejnikiem (może to być gres imitujący bielone drewno) oraz prawdziwy parkiet przemysłowy na ścianach całego prysznica. Trzeba jednak pamiętać, że jedynym drewnem, które nadaje się do zastosowania pod prysznic jest teak. Reszta powierzchni to mdf lakierowany w kolorze biały mat (zabudowa wc oraz szafka podumywalkowa), a na podłodze wielkoformatowy gres również w kolorze białym. Mamy sporo miejsca na przechowywanie: szafki nad wc do pełnej wysokości pomieszczenia (otwierane na zasadzie push, aby nie było widać uchwytów), półki nad pralką za materiałową zasłoną, szuflada w szafce podumywalkowej. Miejscem na brudną bieliznę może być sama pralka lub pojemnik nad pralką postawiony na półce. W celu minimalizacji kosztów, zamiast przesuwnych drzwi prysznicowych, można zastosować zasłonę materiałową. Należy jednak pamiętać, że tkanina musi być wodoodporną.

 

WIZUALIZACJE >>

 

Katarzyna Rydzyńska

Mgr inż. arch. Katarzyna Rydzyńska

 

projekt: RYDZYŃSKA  DESIGN

 

ZOBACZ INNE PROJEKTY:

 

Minimalistyczny salon i łazienka >>

Małe mieszkanie z aneksem >>

Mała łazienka z prysznicem >>

ZOBACZ TEŻ WIDEO