Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Wzorowa łazienka: projekt aranżacji krok po kroku

mat. prasowe

Staranne i szczegółowe planowanie to podstawa przy aranżowaniu łazienki. Im lepiej się do tego przyłożymy, tym mniej popełnimy błędów, a efekt spełni nasze oczekiwania. Jak krok po kroku przygotować się do remontu łazienki?

Wzorowa łazienka, czyli czas na zmiany
Wzorowa łazienka, czyli czas na zmiany
TovtynPavlo/Shutterstock

Aranżacja łazienki - analiza potrzeb

Aby móc cieszyć się nową łazienką przez długi czas, należy zacząć od analizy własnych przyzwyczajeń i oczekiwań. Czego wymagamy od naszej łazienki? Co nam się nie podoba w dotychczasowej aranżacji? Jakich funkcjonalności potrzebujemy w tym pomieszczeniu? Czy z łazienki będą korzystały dzieci, osoby w podeszłym wieku lub niepełnosprawne?

Warto też szukać inspiracji. Znajdziemy je w magazynach i na portalach o tematyce urządzania wnętrz, a także za pośrednictwem platform społecznościowych, takich jak Instagram czy Pinterest. Dobrym pomysłem będzie też uczestnictwo w targach i festiwalach designu - wydarzeniach, które prezentują nowoczesne i często nietuzinkowe rozwiązania (nie tylko do łazienek). Pamiętajmy jednak, aby rozważać inspiracje w kontekście własnego mieszkania lub domu - oraz ograniczeń związanych z istniejącymi elementami konstrukcyjnymi, położeniem drzwi i okien oraz umiejscowieniem instalacji wodno-kanalizacyjnej. Może się okazać, że to, co zachwyciło nas w innej łazience, w naszej nie będzie możliwe do wprowadzenia.

Wzorowa łazienka, czyli czas na zmiany
Wzorowa łazienka, czyli czas na zmiany
miroha141/Shutterstock

Projekt łazienki: koncepcja i szkice

Nadszedł czas na zainicjowanie procesu planowania. Na tym etapie konieczna jest współpraca z ekspertami pracującymi w marketach budowlanych lub fachowcami ds. montażu, aby przekształcić swoją wizję w realny plan. Punktem wyjścia będzie rysunek w skali z uwzględnionymi oknami, drzwiami, grzejnikami oraz przyłączami wodno-elektrycznymi. Podobnie jak w przypadku projektowania kuchni, elastyczność projektowania łazienki zazwyczaj podlega ograniczeniom wynikającym z umiejscowienia rur doprowadzających i odprowadzających wodę. Często wiąże się to z pewnym zawodem, szczególnie gdy obecność instalacji zmusza nas do wprowadzenia zmian w projekcie. Dlatego najlepiej jest powierzyć to zadanie doświadczonemu projektantowi, który szybciej, sprawniej i z większym powodzeniem (niż my sami) naniesie potrzebne poprawki w koncepcji, a przy tym zadba o jej wizualną atrakcyjność.

Wzorowa łazienka, czyli czas na zmiany
Wzorowa łazienka, czyli czas na zmiany
TovtynPavlo/Shutterstock

Wybór produktów i materiałów wykończeniowych do łazienki

Po ustaleniu oczekiwań i założeń projektu, przechodzimy do wyboru wyposażenia. Selekcja artykułów stanowi najbardziej skomplikowany etap remontu łazienki, jednocześnie jest to najbardziej pasjonujący moment. Podczas gdy wybór miski sedesowej zazwyczaj odbywa się dość szybko, decyzje dotyczące umywalek, mebli, baterii i płytek są znacznie trudniejsze i bardziej wymagające - głównie ze względu na ogromną gamę dostępnych opcji oraz prawie nieograniczone możliwości kompozycji.

Tym bardziej warto skorzystać z gotowych inspiracji w postaci aranżacji łazienkowych w showroomach i marketach budowlanych, które prezentują ciekawe, piękne, a nierzadko również oryginalne połączenia materiałów i produktów. Również pomoc projektanta wnętrz może się okazać zbawienna - na podstawie ogólnych wytycznych przedstawi nam kilka propozycji urządzenia łazienki, dzięki czemu nie przepadniemy w gąszczu pomysłów.

Wzorowa łazienka, czyli czas na zmiany
Wzorowa łazienka, czyli czas na zmiany
Aliyev Alexei Sergeevich/Shutterstock

Przegląd techniczny i dokładne pomiary

Nie zapominajmy, że kluczową kwestią dla jakości projektu - i sprawnego przeprowadzenia remontu - są dokładne pomiary. Tylko dzięki nim możemy ustalić, które produkty okażą się funkcjonalne we wnętrzu i na jakie rozwiązania warto postawić - a jakich lepiej w ogóle nie brać pod uwagę. Im bardziej szczegółowe plany, tym bardziej bezproblemowa będzie późniejsza instalacja.

Jeśli mamy do czynienia z mieszkaniem w starym budownictwie (lub łazienką w starym domu), warto przeprowadzić przegląd instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Może się okazać, że wymagają one naprawy lub wręcz wymiany - a takie prace należy bezwzględnie przeprowadzić przed pozostałymi, aby uniknąć dodatkowej pracy i większych kosztów. 

Wycena projektu i złożenie zamówienia

Po uporaniu się ze wszystkimi kwestiami projektowymi, udajemy się po wycenę do marketu budowlanego, gdzie specjalista podsumowuje koszty. W tej fazie ekspert pełni rolę osoby kontaktowej - jeśli pojawiają się pytania dotyczące aspektów technicznych, zagadnień planistycznych, produktów lub wycen. Przy większym zamówieniu można negocjować ceny - również darmową dostawę. Oddzielna wycena będzie dotyczyła robocizny (ale to już poza marketem budowlanym), czyli kosztów pracy specjalistów od wykończenia wnętrz i montażu. Remont będzie tańszy, jeśli zdecydujemy się wykonać część prac samodzielnie - pamiętajmy jednak, że do pracy przy instalacjach trzeba mieć specjalne uprawnienia. Przy odbiorze zamówienia sprawdzajmy, czy produkty dotarły nieuszkodzone i czy nie noszą wad produkcyjnych - jeśli takie stwierdzimy, należy towar zwrócić i zamówić nowy.

Wzorowa łazienka, czyli czas na zmiany
Wzorowa łazienka, czyli czas na zmiany
Dariusz Jarzabek/Shutterstock

Realizacja projektu: fachowy montaż

Ostatecznie wszystko zostało przygotowane: płytki poukładane, prace malarskie zakończone, a nowe wyposażenie sanitarno-techniczne dostarczone. Niemniej jednak, nawet najpiękniejszy produkt i najbardziej staranne plany zawiodą, jeśli prace techniczne lub rzemieślnicze zostaną wykonane w niewystarczająco profesjonalny sposób - dlatego tak ważne jest zatrudnienie odpowiedniej ekipy. Sprawdzony fachowiec zajmujący się montażem urządzeń sanitarnych, grzewczych oraz klimatyzacyjnych przeprowadzi wszystkie czynności z pełnym profesjonalizmem, dając ci pewność, że otrzymujesz optymalne połączenie jakości i ceny. 

Wzorowa łazienka, czyli czas na zmiany
Wzorowa łazienka, czyli czas na zmiany
Ground Picture/Shutterstock

Planujesz remont łazienki? Weź najpierw pod uwagę:

  • Czy naprawdę potrzebujesz wanny, czy wolisz brać prysznic? 
  • Pozostań elastyczny na tym etapie. Często najlepsze pomysły zawodzą ze względu na istniejące ograniczenia.
  • W planowaniu remontu łazienki powinniśmy się posługiwać rysunkami technicznymi - przede wszystkim zwymiarowanym rzutem wnętrza. 
  • Zaufaj konsultantowi-ekspertowi. My raz na wiele lat remontujemy łazienki - ale eksperci robią to regularnie. Zaufaj ich bogatemu doświadczeniu i wykorzystaj je.
  • Pomyśl o przyszłości. Łazienka powinna spełniać wymagania zarówno dziś, jak i za wiele lat. Należy wziąć ten aspekt po uwagę szczególnie w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych. 
  • Nie każdy trend warto powielać, zwłaszcza w łazience, którą remontujemy średnio raz na kilkanaście lat. Lepiej postawić na uniwersalne, ponadczasowe rozwiązania.
Wzorowa łazienka, czyli czas na zmiany
Wzorowa łazienka, czyli czas na zmiany
Followtheflow/Shutterstock
    Więcej o:

Skomentuj:

Wzorowa łazienka: projekt aranżacji krok po kroku