Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Okap kuchenny - czym kierować się przy wyborze?

Redakcja/Tekst: Ewa Stroik

Okap kuchenny jest niezbędny, jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnych zapachów. Na szczęście wybór modeli jest tak duży, że dopasujemy go nie tylko do naszych potrzeb, lecz także do aranżacji. Odpowiednio dobrany okap kuchenny będzie ułatwiał codzienną pracę, a także podkreślał charakter wnętrza.

Okap kuchenny Smart Deco
Okap kuchenny Smart Deco
Franke

Okap kuchenny na miarę potrzeb

Na rynku znajdziemy różne modele okapów kuchennych – od wbudowywanych w szafkę, przez sufitowe do wyspowych. Równie ważne co wygląd czy dopasowanie do wnętrza są parametry techniczne. Przed zakupem sprawdźmy jego poziom hałasu – to kryterium jest niezwykle ważne z uwagi na nasz własny komfort (poniżej 60 dB). Istotna jest klasa energetyczna i wydajność, ponieważ od nich zależy efektywność i ekonomiczność okapu. Zwróćmy również uwagę na sterowanie – może być elektroniczne, mechaniczne lub elektroniczno-dotykowe.

Zobacz także...

Okapy kuchenne, które zdobią kuchnię >>

Jaki rodzaj okapu wybrać do kuchni?

Okap kuchenny przyścienny

Okapy przyścienne, nazywane kominowymi, idealnie wpisują się w nowoczesne wnętrza. Są to urządzenia dość duże i bardzo wydajne. Najczęściej występują w stalowym wykończeniu i geometrycznych, prostych formach. Dzięki temu skomponowanie urządzenia z pozostałym wyposażeniem kuchni nie stanowi problemu. Taki model umieszcza się nad kuchenką gazową lub elektryczną tak, aby przylegał do ściany i znajdował się tuż przy górnej linii szafek kuchennych. Trzeba zapewnić odpowiedni dostęp do wyciągu wentylacyjnego, dlatego ma on długi i pionowo ułożony komin, który na dodatek zakrywa kratkę wentylacyjną. Okap kuchenny działający w obiegu otwartym zasysa zanieczyszczone powietrze wraz z oparami z gotowania i parą wodną, a następnie odprowadza je na zewnątrz. Istnieje też możliwość montowania dodatkowego filtra węglowego, który będzie oczyszczał powietrze. Jest on jednak częściej stosowany w okapach, które nie mają bezpośredniego dostępu do wyciągu wentylacyjnego i niezbędne jest prowadzenie nieestetycznych rur. Wtedy wkład z filtrem węglowym jest idealnym rozwiązaniem, ponieważ urządzenie nie potrzebuje połączenia z kratką wentylacyjną. Okap kuchenny przyścienny można umieścić tylko w jednym miejscu, co powoduje, że pozostałe elementy wyposażenia kuchennego trzeba rozplanować względem okapu.

Zobacz także...

Okap kuchenny - sposób na przyjemny zapach w kuchni >>

Okap kuchenny podszafkowy

Jeśli kuchnia jest niewielka i nie chcemy jej przytłoczyć, musimy zrezygnować  z pewnych rozwiązań na rzecz innych, bardziej praktycznych. W takiej sytuacji, wybierając okap kuchenny, najlepiej zdecydować się na model podszafkowy (czyli okap do zabudowy), który zajmuje mało miejsca, nie rzuca się w oczy, a jest w pełni funkcjonalny i niepozbawiony żadnych elementów, które mają inne wersje. Takie rozwiązanie daje nam więcej możliwości do zagospodarowania przestrzeni między kuchenką a górnymi szafkami, np. umieszczenie półki z przyprawami. Najważniejszym wyznacznikiem w wyborze okapu podszafkowego jest jego wydajność. Tylko wtedy zyskamy pewność, że wraz z redukcją wielkości sprzętu, nie redukujemy jednej z jego najistotniejszych funkcji. Trzeba też wybrać odpowiednią wielkość okapu. Najlepiej sprawdzą się te, które będą minimalnie szersze niż kuchenka. Wtedy będziemy mieć pewność, że okap kuchenny poradzi sobie z pochłonięciem całego zapachu. Użytkownikom, którzy zastanawiają się nad wyborem okapu kuchennego, który elegancko będzie można ukryć, polecane są wkłady do zabudowy. Nie powstaje w tym przypadku tzw. efekt pudła rezonansowego - solidne wykonanie i jakość materiałów sprawiają, że dźwięki nie przenoszą się z silnika na ścianę czy meble. Modele do zabudowy są cichsze i zapewniają komfort pracy.

Zobacz także...

Okap kuchenny kontra kratka wentylacyjna >>

Okap kuchenny wyspowy

Jeżeli wyspa kuchenna jest wystarczająco duża, oprócz wyznaczenia przestrzeni roboczej, możemy w niej umieścić wszystkie niezbędne sprzęty, jak kuchenka, zmywarka, piekarnik czy zlew. Gdy w wyspie będzie znajdowała się kuchenka lub płyta indukcyjna, należy pomyśleć o specjalnym okapie kuchennym, dostosowanym do tego typu rozwiązania. Ważne, aby był dobrany do stylu, w jakim zaaranżowana została cała kuchnia. Odpowiedni okap kuchenny wyspowy może stać się prawdziwym sercem całego domu, przyciągając uwagę innowacyjnym wyglądem. Aby prawidłowo spełniał swoją funkcję, musi mieć wystarczająco wysoką moc silnika, żeby skutecznie pochłaniać wszystkie zapachy. Jest to wyjątkowo ważny aspekt, zwłaszcza przy kuchniach otwartych. Wiele okapów ma dodatkowe funkcje, jak podświetlanie miejsca pracy, timer, czy sterowanie za pomocą pilota. Okap kuchenny nie powinien mieć mniejszej szerokości niż płyta – wyjątkiem są okapy cylindryczne z pochłanianiem szczelinowym.

Zobacz także...

Okapy wyspowe do otwartej kuchni. Co warto wiedzieć? >>

Okap kuchenny zintegrowany z płytą grzewczą

Ta innowacyjna koncepcja konstrukcyjna jest przełomowa nie tylko w przypadku chęci zaoszczędzanie miejsca w kuchni, ale także wyjątkowej wydajności oraz bardzo ciekawego designu. Okap kuchenny, który stanowi jedność z płytą działa intuicyjnie i automatycznie. Uruchamia się równocześnie z płytą i dostosowuje moc pochłaniania do poziomu intensywności jej pracy. Taki okap kuchenny zapewnia szereg korzyści użytkowych i estetycznych, a my zyskujemy dodatkową przestrzeń do zagospodarowania. Idealnie nadaje się na wyspę kuchenną, w przypadku płyt montowanych pod oknem oraz w małych pomieszczeniach.

Okap kuchenny Novy Panorama
Okap kuchenny Novy Panorama
Comitor
Okap kuchenny Novy Panorama
Okap kuchenny Novy Panorama
Comitor

Okap kuchenny: wygodne rozwiązania

Jakie funkcje może oferować nowoczesne urządzenie, jakim jest okap kuchenny?

  • Czujnik zapachu – samoczynnie włącza okap, kiedy wyczuje opary z garnków, i wyłącza, gdy powietrze jest czyste.
  • Minutnik – odmierza ustawiony czas i sygnalizuje jego upłynięcie.
  • Czujnik czyszczenia – niektóre modele sygnalizują konieczność umycia filtra (często w zmywarce).
  • Oświetlenie – ciekawe i przydatne rozwiązanie przy minimalnym dopływie światła dziennego do kuchni. Mogą to być lampki LED, jarzeniówki czy zwykłe żarówki - wszystkie rozwiązania są wciąż dostępne.
  • Wyświetlacz – pokazuje wiele cennych informacji, takich jak wskazania minutnika, godzina oraz poziom pracy urządzenia.
  • Wyłącznik czasowy – można ustawić go tak, aby po zakończeniu czynności związanych z gotowaniem okap kuchenny mógł oczyścić powietrze z zapachu.
  • Funkcja sterowania gestem  –  spodoba się nie tylko fanom gotowania, ale też nowych technologii.
    Więcej o:

Skomentuj:

Okap kuchenny - czym kierować się przy wyborze?