Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jaką szybę prysznicową wybrać?

ES

Szyba prysznicowa, inaczej ścianka prysznicowa, to konstrukcja zbudowana z tafli szkła i profili, która umożliwia zaaranżowanie nowoczesnej kabiny bądź osłony w przypadku wanny z prysznicem. Innym rozwiązaniem, stosowanym przy tworzeniu kabin walk in, są szklane drzwi montowane we wnękach.

Szyba w kabinie walk in
Szyba prysznicowa to ważny element aranżacji łazienki
Ferro

Uniwersalność szyb prysznicowych

Szyby prysznicowe pozwalają wydzielić miejsce natryskowe niemal w każdej łazience. To ważne szczególnie w małych pomieszczeniach, w których ciekawa aranżacja z zachowaniem funkcjonalności jest trudnym zadaniem. Neutralna szklana powierzchnia ścianki nie dominuje we wnętrzu, jest elementem minimalistycznym. Szyby prysznicowe pozwalają zbudować kabinę natryskową w takiej konfiguracji, jaka nam odpowiada, włącznie z kabiną typu walk-in. Zaletą ścianek prysznicowych jest ich uniwersalność. Takie ścianki można zamontować bezpośrednio na podłodze łazienki, jak i na brodziku. Innego typu szyby można zainstalować na wannie w przypadku, gdy zestaw natryskowy jest z nią połączony. Do tego szkło bez żadnych zdobień optycznie powiększa pomieszczenie. Na rynku znajdziemy wiele modeli ścianek prysznicowych, m.in. wolno stojące ścianki z dodatkową, stałą ścianką boczną lub ruchomym skrzydłem, które lepiej chronią łazienkę przed zachlapaniem czy designerskie ścianki gięte. 

Ścianka prysznicowa
W ofertach producentów rozwiązań łazienkowych znaleźć można szeroki wybór nowoczesnych ścianek prysznicowych
Ferro

Jakie szkło w szybach prysznicowych?

Szyba prysznicowa powinna być wykonana ze szkła hartowanego. Charakteryzuje się ono wysoką wytrzymałością, nie pęka łatwo przy uderzeniu, jest bardzo odporne na różnicę temperatury. Jeśli ścianka prysznicowa ze szkła hartowanego zostanie roztrzaskana, rozpadnie się na drobne kawałki o tępych krawędziach, co uchroni nas przed skaleczeniem. Warto też zwrócić uwagę, czy wybrana szyba prysznicowa ma powłokę Easy Clean - dzięki niej łatwiej i szybciej wyczyścimy szklaną powierzchnię. Taka powłoka ogranicza powstawanie zacieków i osadów. Wybierając ścianki prysznicowe, sprawdźmy grubość szkła. Nie ma jednego wzoru na optymalną jego grubość, gdyż każda kabina prysznicowa jest inna. Może mieć inny system mocowania, sposób otwierania drzwi oraz wielkość. Szkło hartowane o grubości już 4 mm, które jest jednym z najcieńszych stosowanych w kabinach prysznicowych, charakteryzuje się wytrzymałością na zginanie wynoszącą około 200 kg, dlatego w kabinach o konstrukcji ramowej z drzwiami przesuwnymi z torem górnym i dolnym, nie stosuje się szkła grubszego niż 5 mm. Optymalna grubość szkła dla kabin walk-in z bocznymi profilami montażowymi wynosi 6-8 mm, natomiast dla modeli montowanych wyłącznie za pomocą stabilizatorów 8-10 mm. W przypadku kabin składanych, typu bifold, jest to 6-8 mm.

 

Ścianka prysznicowa
Szkło ma jeszcze jedną ważną zaletę - jest świetnym izolatorem ciepła
Ferro
Wanna z prysznicem
Otwierana ścianka w przypadku wanny z prysznicem to bardzo wygodne rozwiązanie
Hansgrohe

Jak może wyglądać szyba prysznicowa?

W nowoczesnych aranżacjach kabina prysznicowa lub osłona nawannowa pełnią również funkcję dekoracyjną, dlatego powinny być dopasowane do stylu i wystroju łazienki. Szeroka oferta producentów szkła ułatwia wybór najlepszego rozwiązania. Szkło do drzwi prysznicowych wcale nie musi być przezroczyste, choć to wciąż jest najbardziej popularne. Szkło przejrzyste (Float oraz Optiwhite) ze względu na dużą przepuszczalność światła, uznawane jest bowiem za najbardziej eleganckie. Kabina prysznicowa ze szkłem przejrzystym nie gwarantuje intymności podczas kąpieli, ale również nie powoduje efektu odcięcia, czyli nie zmniejsza optycznie wielkości łazienki. W kabinach stosuje się też szkło gładkie, gięte, matowe (satynowane), barwione w masie ( grafitowe, brązowe), przyciemniane, piaskowane, wzorzyste lub wytłaczane. Niektórzy producenci mają kabiny z naniesionymi najbardziej popularnymi wzorami w standardowej ofercie. Natomiast na specjalne zamówienie powierzchnia może być zdobiona metodą grawerowania lub fusingu.

Szyba prysznicowa
Szkło w kabinie może zapewniać intymność w czasie kąpieli
Shutterstock.com
Szyba prysznicowa
Szyba prysznicowa nie musi być przezroczysta
Shutterstock.com
Ścianka prysznicowa
Szkoło przezroczyste z czarny obramowaniem sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach
Shutterstock.com

Szyba prysznicowa na wymiar

Szyba prysznicowa na wymiar to pozwala maksymalnie wykorzystać ograniczoną powierzchnię niewielkiej łazienki. Poza precyzyjnym dopasowaniem produktu do wielkości pomieszczenia producenci dają możliwość indywidualizacji modelu. Dotyczy to m.in. modyfikacji poszczególnych elementów konstrukcyjnych, takich jak kierunek otwierania drzwi. Przykładowo, zamieniając tradycyjne drzwi prysznicowe na te przesuwne, domownicy zyskają trochę wolnego miejsca. Można też wybrać wariant szkła. Poza oryginalnymi kolorami dostępne są też opcje ze wzorami, z grawerem czy matowe. Ścianki prysznicowe na wymiar to dobry pomysł w przypadku osób starszych czy niepełnosprawnych, którzy w klasycznej kabinie 90 x 90 cm mogą czuć dyskomfort. Szyba prysznicowa na wymiar czasem jest wręcz konieczna w przypadku łazienki na poddaszu - można wtedy ścianki prysznicowe dociąć do skosu, co pozwoli  wykorzystać powierzchnię i podkreśli walory wnętrza.

Łazienka na poddaszu
Dzięki szybie na wymiar można ciekawie zaaranżować łazienkę na poddaszu
Shutterstock.com
Szyba prysznicowa
Szyby na wymiar dają możliwość zaprojektowania również nietypowych łazienek
Shutterstock.com

Czyszczenie szyby prysznicowej

Szyba prysznicowa wyposażona w technologię Easy Clean ma wysoce odporną i niewidoczną gołym okiem powłokę, która zapobiega gromadzeniu się zabrudzeń i drobnoustrojów. To polimerowa warstwa, która w nie zniekształca wyglądu, za to zdecydowanie zwiększa jego użyteczność. Wystarczy po kąpieli spłukać ściankę wodą lub przetrzeć miękką szmatką, aby zachować idealną czystość i połysk. Możemy również użyć specjalnych impregnatów. Produkty te dostępne są jako rozpylacze – spryskujemy nimi umyte i wysuszone szkło, a następnie polerujemy je do połysku. Niezależnie od tego, czy kabina pokryta jest powłoką ochronną czy nie, wymaga właściwej pielęgnacji. Do usuwania zanieczyszczeń nie należy stosować preparatów szorujących oraz środków na bazie kwasów, acetonu i benzyny, aby nie porysować powierzchni. Do codziennej pielęgnacji najlepiej wykorzystać ogólnie dostępne środki do czyszczenia kabin szklanych. Z zewnątrz szkło możemy również przecierać płynem do mycia szyb.

Czyszczenie szyby prysznicowej
Aby szyba prysznicowa była estetyczna, trzeba o nią dbać
Shutterstock.com
    Więcej o:

Skomentuj:

Jaką szybę prysznicową wybrać?